3.2 C
London
Tuesday, November 28, 2023

UEFA Europa League group stage standings, results, agenda, and fixtures for 2023/24

The 2023/24 Europa League group stage kicks off another peer-catching chapter in a serious UEFA club match.

The competition will encompass some gigantic names in the coming weeks with three Premier League facets represented in opening round.

Liverpool’s fifth region Premier League manufacture saw Jurgen Klopp’s facet trip out of the Champions League reckoning, as Brighton & Hove Albion certified for Europe for the first time in their historical past, and West Ham’s UEFA Europa Conference League title saw them elevated to the Europa League.

The Business City News shall be updating the 2023/24 Europa League tables and results live after every matchday with the group phases scheduled to be carried out on December 14.

MORE: Champions League group stage predictions 2023/24: Odds, making a bet guidelines for teams to qualify for knockout round

Europa League tables, fixtures in 2023/24

Each group winner will qualify robotically for the Round of 16 knockout stage, with the eight 2nd region teams going through a instruct playoff against one the eight teams shedding down from the Champions League, to seal a knockout plan.

Teams will uncover three facets for a bag, one for a intention, and none for a loss. In conditions the set teams manufacture even on facets, a checklist of predetermined group-stage tiebreakers that the Champions League also follows, shall be passe as per the legitimate match guidelines which birth with facets, aim distinction, after which targets scored in suits performed between teams who are tied.

Neighborhood A desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. West Ham 9 4 3 1 0 7 4 +3
2. SC Freiburg 9 4 3 1 0 12 5 +7
3. Olympiacos 4 4 1 3 1 6 7 -1
4. TSC 1 4 0 3 1 4 13 -9

Neighborhood A agenda and results

Date Match
Thu, Sept. 21 West Ham 3-1 TSC
Thu, Sept. 21 Olympiacos 2-3 SC Freiburg
Thu, Oct. 5 SC Freiburg 1-2 West Ham
Thu, Oct. 5 TSC 2-2 Olympiacos
Thu, Oct. 26 Olympiacos 2-1 West Ham
Thu, Oct. 26 TSC 1-3 Freiburg
Thu, Nov. 9 SC Freiburg 5-0 TSC
Thu, Nov. 9 West Ham 1-0 Olympiacos
Thu, Nov. 30 SC Freiburg vs. Olympiacos
Thu, Nov. 30 TSC vs. West Ham
Thu, Dec. 14 West Ham vs. SC Freiburg
Thu, Dec. 14 Olympiacos vs. TSC

Neighborhood B desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Marseille 5 4 2 0 2 10 6 +4
2. Brighton 4 4 2 1 1 8 5 +3
3. AEK 4 4 1 2 1 5 8 -3
4. Ajax 2 4 0 2 2 4 8 -4

Neighborhood B agenda and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Ajax 3-3 Marseille
Thu, Sept. 21 Brighton 2-3 AEK Athens
Thu, Oct. 5 Marseille 2-2 Brighton
Thu, Oct. 5 AEK Athens 1-1 Ajax
Thu, Oct. 26 Marseille 3-1 AEK Athens
Thu, Oct. 26 Brighton 2-0 Ajax
Thu, Nov. 9 Ajax 0-2 Brighton
Thu, Nov. 9 AEK Athens 0-2 Marseille
Thu, Nov. 30 AEK Athens vs. Brighton
Thu, Nov. 30 Marseille vs. Ajax
Thu, Dec. 14 Ajax vs. AEK Athens
Thu, Dec. 14 Brighton vs. Marseille

Neighborhood C desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Proper Betis 9 4 3 1 0 7 3 +4
2. Rangers 7 4 2 1 1 4 3 +1
3. Sparta Prague 4 4 1 2 1 5 6 -1
4. Aris Limassol 3 4 1 3 0 5 9 -4

Neighborhood C agenda and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Sparta Prague 3-2 Aris Limassol
Thu, Sept. 21 Rangers 1-0 Proper Betis
Thu, Oct. 5 Proper Betis 2-1 Sparta Prague
Thu, Oct. 5 Aris Limassol 2-1 Rangers
Thu, Oct. 26 Sparta Prague 0-0 Rangers
Thu, Oct. 26 Aris Limassol 0-1 Proper Betis
Thu, Nov. 9 Proper Betis 4-1 Aris Limassol
Thu, Nov. 9 Rangers 2-1 Sparta Prague
Thu, Nov. 30 Sparta Prague vs. Proper Betis
Thu, Nov. 30 Rangers vs. Aris Limassol
Thu, Dec. 14 Proper Betis vs. Rangers
Thu, Dec. 14 Aris Limassol vs. Sparta Prague

Neighborhood D desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Atalanta 10 4 3 0 1 7 3 +4
2. Sporting CP 7 4 2 1 1 6 5 +1
3. Sturm Graz 4 4 1 2 1 4 5 -1
4. Rakow Czestochowa 1 4 0 3 1 2 6 -4

Neighborhood D agenda and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Atalanta 2-0 Rakow Czestochowa
Thu, Sept. 21 Sturm Graz 1-2 Sporting CP
Thu, Oct. 5 Sporting CP 1-2 Atalanta
Thu, Oct. 5 Rakow Czestochowa 0-1 Sturm Graz
Thu, Oct. 26 Sturm Graz 2-2 Atalanta
Thu, Oct. 26 Rakow Czestochowa 1-1 Sporting CP
Thu, Nov. 9 Atalanta 1-0 Sturm Graz
Thu, Nov. 9 Sporting CP 2-1 Rakow Czestochowa
Thu, Nov. 30 Atalanta vs. Sporting CP
Thu, Nov. 30 Sturm Graz vs. Rakow Czestochowa
Thu, Dec. 14 Sporting CP vs. Sturm Graz
Thu, Dec. 14 Rakow Czestochowa vs. Atalanta

Neighborhood E desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Liverpool 9 4 3 1 0 12 5 +7
2. Toulouse 7 4 2 1 1 6 8 -2
3. Union Saint-Gilloise 4 4 1 2 1 3 7 -4
4. LASK 3 4 1 3 0 5 6 -1

Neighborhood E agenda and results

Date Match
Thu, Sept. 21 Union Saint-Gilloise 1-1 Toulouse
Thu, Sept. 21 LASK 1-3 Liverpool
Thu, Oct. 5 Liverpool 2-0 Union Saint-Gilloise
Thu, Oct. 5 Toulouse 1-0 LASK
Thu, Oct. 26 Union Saint-Gilloise 2-1 LASK
Thu, Oct. 26 Liverpool 5-1 Toulouse
Thu, Nov. 9 LASK 3-0 Union Saint-Gilloise
Thu, Nov. 9 Toulouse 3-2 Liverpool
Thu, Nov. 30 Liverpool vs. LASK
Thu, Nov. 30 Toulouse vs. Union Saint-Gilloise
Thu, Dec. 14 Union Saint-Gilloise vs. Liverpool
Thu, Dec. 14 LASK vs. Toulouse

Neighborhood F desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Rennes 9 4 3 1 0 8 3 +5
2. Villarreal 6 3 2 1 0 3 3 0
3. Panathinaikos 4 4 1 2 1 4 5 -1
4. Maccabi Haifa 1 3 0 2 1 1 5 -4

Neighborhood F agenda

Date Match
Thu, Sept. 21 Rennes 3-0 Maccabi Haifa
Thu, Sept. 21 Panathinaikos 2-0 Villarreal
Thu, Oct. 5 Villarreal 1-0 Rennes
Thu, Oct. 5 Maccabi Haifa 0-0 Panathinaikos
Thu, Oct. 26 Villarreal PSP Maccabi Haifa
Thu, Oct. 26 Panathinaikos 1-2 Rennes
Thu, Nov. 9 Rennes 3-1 Panathinaikos
Thu, Nov. 9 Maccabi Haifa 1-2 Villarreal
Thu, Nov. 30 Maccabi Haifa vs. Rennes
Thu, Nov. 30 Villarreal vs. Panathinaikos
Thu, Dec. 14 Rennes vs. Villarreal
Thu, Dec. 14 Panathinaikos vs. Maccabi Haifa

Neighborhood G desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Slavia Prague 9 4 3 1 0 10 2 +8
2. Roma 9 4 3 1 0 8 3 +5
3. Servette 4 4 1 2 1 3 8 -5
4. Sheriff Tiraspol 1 4 0 3 1 3 11 -8

Neighborhood G agenda

Date Match
Thu, Sept. 21 Servette 0-2 Slavia Prague
Thu, Sept. 21 Sheriff Tiraspol 1-2 Roma
Thu, Oct. 5 Roma 4-0 Servette
Thu, Oct. 5 Slavia Prague 6-0 Sheriff Tiraspol
Thu, Oct. 26 Roma 2-0 Slavia Prague
Thu, Oct. 26 Sheriff Tiraspol 1-1 Servette
Thu, Nov. 9 Servette 2-1 Sheriff Tiraspol
Thu, Nov. 9 Slavia Prague 2-0 Roma
Thu, Nov. 30 Servette vs. Roma
Thu, Nov. 30 Sheriff Tiraspol vs. Slavia Prague
Thu, Dec. 14 Roma vs. Sheriff Tiraspol
Thu, Dec. 14 Slavia Prague vs. Servette

Neighborhood H desk

Group PTS GP W L D GF GA GD
1. Bayer Leverkusen 12 4 4 0 0 12 2 +10
2. Qarabag 6 4 2 2 0 3 6 -3
3. Molde 6 4 2 2 0 9 5 +4
4. BK Hacken 0 4 0 4 0 2 13 -11

Neighborhood H agenda

Date Match
Thu, Sept. 21 Bayer Leverkusen 4-0 BK Hacken
Thu, Sept. 21 Qarabag 1-0 Molde
Thu, Oct. 5 Molde 1-2 Bayer Leverkusen
Thu, Oct. 5 BK Hacken 0-1 Qarabag
Thu, Oct. 26 Molde 5-1 BK Hacken
Thu, Oct. 26 Bayer Leverkusen 5-1 Qarabag
Thu, Nov. 9 Qarabag 0-1 Bayer Leverkusen
Thu, Nov. 9 BK Hacken 1-3 Molde
Thu, Nov. 30 Molde vs. Qarabag
Thu, Nov. 30 BK Hacken vs. Bayer Leverkusen
Thu, Dec. 14 Bayer Leverkusen vs. Molde
Thu, Dec. 14 Qarabag vs. BK Hacken

seek for Europa League across the sector

  TV channel Streaming
Australia Stan Sport
Canada DAZN
Hong Kong beIN Sports beIN Sports Join
India Sony TEN Sony LIV
Malaysia beIN Sports beIN Sports Join
New Zealand beIN Sports Join
Singapore beIN Sports beIN Sports Join
UK TNT Sports TNT Sports, Discovery+
USA Univision Paramount+,

UK: Fits are broadcast on TNT Sports and streamed on their problem and app platforms plus additional alternate suggestions through discovery+.

USA: Fits are readily accessible to glide on Paramount+ (English) and Univision (Spanish) channels.

Canada: Each Europa League game streams continue to exist DAZN.

Australia: Each match of the UEFA Champions League, UEFA Europa League and UEFA Europa Conference League streams on Stan Sport ad-free, live and on inquire of on Stan Sport.

Learn Extra

Latest news
Related news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here